Dwa najpopularniejsze modele żywienia królików miniaturek
- baksikyy
- 17 sty 2022
- 5 minut(y) czytania

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wiedza o prawidłowej diecie królików zmieniła się diametralnie. Kiedyś popularne były mieszanki w typie musli, nasiona zbóż i inne kolorowe karmy, których niestety nadal mnóstwo na sklepowych półkach.
Króliki żyły krótko, często miały problemy z otyłością i częściej chorowały.
W obecnych czasach wiemy, że prawidłowa dieta królików składa się na wiele różnych komponentów a wszystkie kolorowe karmy powinny wylądować w koszu na śmieci, gdzie jest ich miejsce. Fundamentem króliczej diety jest siano, które powinno stanowić około 80-90% tego, co królik zjada w ciągu doby. Dzięki przeżuwaniu źdźbeł siana o wysokiej zawartości włókna, królik ściera zęby, które rosną przez całe jego życie. Ponadto jedzenie siana ma bardzo duży wpływ na układ trawienny królika. Króliki posiadają słabo umięśniony żołądek, przez co jedzenie siana pomaga w ‘przesuwaniu’ zawartości żołądka i wydalaniu zjedzonego pokarmu. Chociaż siano jest nieodłącznym elementem prawidłowej diety naszego uszaka, tak pozostałe elementy króliczej diety różnią się od siebie w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Dzisiaj chciałabym przybliżyć dwa najpopularniejsze modele prawidłowego żywienia. Nazwałam je ‘modelem polskim’ oraz ‘modelem amerykańskim’. Natomiast w przypadku ‘modelu amerykańskiego’ jest on również popularny w krajach europejskich, takich jak np. Wielka Brytania, Niemcy.
POLSKI MODEL ŻYWIENIA KRÓLIKÓW DOMOWYCH
Na podstawie informacji, jakie można znaleźć na stronach różnych króliczych fundacji, opinii lekarzy weterynarii (specjalizujących się w zajęczakach), oraz obserwacji i wymianie doświadczeń innych opiekunów królików można wywnioskować, że poza całodobowym dostępem do siana i świeżej wody w diecie polskich królików na drugim miejscu piramidy żywieniowej znajdują się suszone zioła.
Bardzo popularne stały się gotowe mieszanki ziół. Suszone ‘sałatki’ podawane są najczęściej dwa razy dziennie, rano i wieczorem w niedużej ilości. Mają one dostarczyć uszatym niezbędnych minerałów i witamin. Zaleca się komponowanie mieszanek z dziesięciu różnych rodzajów ziół. Suszone sałatki powinny być wzbogacone o suszone płatki kwiatów, gałęzie i pędy drzew oraz korzenie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła i gałęzie można podawać codziennie. Przed komponowaniem mieszanki, należy sprawdzić jakie zioła są bezpieczne do codziennego podawania, a jakie powinniśmy ograniczyć w podawaniu do kilku razy tygodniowo. (Tutaj odsyłam na stronę internetową Okienka życia dla królików i gryzoni, gdzie znajdziecie gotową listę ze wszystkimi ziołami, zieleniną, warzywami itp., które są bezpieczne w diecie królika)
Oprócz suszonych ziół, królikom zdrowym i dorosłym można podawać także świeżą zieleninę oraz warzywa. Wiele opiekunów decyduje się naprzemiennie karmić króliki, np. rano podając garść suszonych ziół a wieczorem odrobinę świeżej zieleniny i 2-3 rodzaje warzyw. Jednak najczęściej świeża zielenina i warzywa są podawane rzadziej, niż suszone mieszanki.
Do uzupełnienia diety można również zaoferować królikowi bez zbożowy granulat. Dzięki swojej sprasowanej konsystencji dostarcza królikowi wiele niezbędnych wartości odżywczych. Jest to w głównej mierze mieszanina różnego rodzaju ziół i siana. Granulat jest bogaty w białka oraz włókno. Nie należy jednak traktować granulatu jako podstawy żywienia królika. Duża ilość zjedzonego granulatu przez królika zaczyna pęcznieć w jego żołądku, co może prowadzić do zatorów. Ponadto granulat oprócz tego, że jest ‘zapychający’, co może spowodować u królika mniejsze zainteresowanie zjadania siana, to jest też tuczący. Dlatego, osoby, które chcą podawać swoim uszakom granulat, powinny robić to z rozwagą. Zaleca się podawanie nie więcej niż dwóch łyżek stołowych granulatu dziennie; po jednej rano i wieczorem.
Na samym szczycie piramidy żywieniowej królika znajdują się owoce. Te należy traktować jako przysmak, który podajemy królikowi, gdy np. chcemy go za coś nagrodzić. Owoce można podawać zarówno świeże jak i suszone. Podając świeże kawałki owoców należy wziąć pod uwagę zawartość cukrów prostych i podawać w małych ilościach, do 3 razy w tygodniu. W przypadku owoców suszonych również należy podawać okazjonalnie, w formie przysmaków. Proszę pamiętać, że drobno pokrojone suszone owoce mogą powodować niedrożności układu pokarmowego.
W przypadku młodych królików (do 4-5 miesiąca życia) sugerowany jest całodobowy dostęp do wysoko włóknistego siana, świeżej wody oraz stopniowe wprowadzanie suszonych ziół jak np. babka lancetowata. Raczej odradza się podawania świeżej zieleniny, dopóki królik nie skończy czterech miesięcy życia. Oprócz stopniowego wprowadzania suszonych ziół, można królika karmić także bez zbożowym granulatem, którego – z racji tego, że królik jest na etapie rozwoju i wzrostu – można podawać nieco więcej niż dorosłemu królikowi. Natomiast dieta skoncentrowana jest głównie na jedzeniu jak największej ilości siana i stopniowym wprowadzaniu suszonych ziół. Po czwartym miesiącu życia możemy powoli wprowadzać do diety świeżą zieleninę, zaczynając od takiej, którą można podawać codziennie i jest względnie bezpieczna, tj. nie powinna wywołać rewolucji żołądkowych, jak np. nać koperku.
AMERYKAŃSKI MODEL ŻYWIENIA KRÓLIKÓW DOMOWYCH
Podstawą żywienia królików domowych w przypadku tego modelu jest sianko, które dostępne jest przez całą dobę, tak samo jak dostęp do świeżej wody. Najpopularniejszym rodzajem siana, które jest serwowane uszakom to sianko tymotkowe (timothy hay), ale wyróżnia się też kilka innych rodzajów jak np. sianko łąkowe (orchard grass hay). W tym modelu również uważa się, że siano powinno stanowić 80-90% diety królika. Pierwszą różnicą pomiędzy modelami żywienia można zauważyć w przypadku drugiego szczebla piramidy żywieniowej królika. Zamiast podawania mieszanek suszonych ziół, podaje się wyłącznie świeżą zieleninę i świeże warzywa, również dwa razy dziennie. Suszone mieszanki traktowane są bardziej jako przysmak, lub zostają całkowicie odrzucane przez właścicieli uszatych. Podstawą świeżych sałatek są tutaj m.in. sałata rzymska, nać koperku, liście endywii, cykoria. Wszystkie wymienione rodzaje zieleniny są bezpieczne i można podawać je codziennie.
Do świeżych sałatek podawany jest również bez zbożowy granulat, który pełni funkcję uzupełniacza wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Kiedy w Polsce coraz częściej można zauważyć tendencję do rezygnacji z granulatu, tak w przypadku tego sposobu żywienia większość opiekunów jest raczej zgodna i chętnie podają swoim uszakom granulat do śniadania i kolacji. Granulat również w amerykańskim modelu żywienia jest traktowany jako dodatek do diety i podawany jest w małych ilościach, dwa razy dziennie jako składnik sałatek warzywnych.
Największym i najbardziej popularnym przysmakiem jest kawałek świeżego banana, ale popularne są również suszone owoce i przysmaki na bazie granulatu. Suszone kwiaty traktowane są w Stanach jako przysmak.
Kolejną różnicą jest sposób karmienia młodych królików, które nie ukończyły czwartego miesiąca życia. Z racji rozwijającego się układu pokarmowego młodego króliczka, zaleca się podawanie przede wszystkim sianka z lucerną (alfalfa hay). Siano z lucerną zawiera znacznie więcej protein, niż standardowe sianko łąkowe lub tymotkowe, dlatego nie zaleca się podawania siana z lucerną królikom dorosłym, gdyż dorosły organizm królika nie potrzebuje już tak dużo protein, co młody, rozwijający się organizm.
W wielu książkach można znaleźć informację, aby młody królik miał również nieograniczony dostęp do granulatu. Natomiast w tej kwestii zdania są podzielone, gdyż ilość podawanego granulatu zależy indywidualnie od konkretnego osobnika. Podając młodemu królikowi granulat należy zwracać uwagę na ilość zjadanego siana, które w diecie stanowi podstawę zdrowego rozwoju. Jeżeli królik zjada zbyt dużo granulatu, przez co odrzuca zjadanie siana, należy ograniczyć mu do niego dostęp.
W 10 tygodniu życia królika należy powoli zacząć transformację z sianka z lucerną na sianko łąkowe bądź tymotkowe. Proces zmiany siana powinien trwać od dwóch tygodni do miesiąca czasu. Po tym okresie można zacząć podawać młodemu królikowi świeżą zieleninę. Należy jednak robić to stopniowo, stale monitorując reakcję organizmu zwierzęcia na nowości. Proces przyzwyczajania młodego organizmu do ‘świeżynek’ trwa średnio 3-4 dni. Po tym czasie – jeżeli świeża zielenina nie wywołała biegunki – można przedstawić króliczkowi kolejny rodzaj zieleniny, lub zioła. Uszaki, które ukończyły 7 miesiąc życia są traktowane jako osobniki dorosłe i powinny być już w pełni przystosowane do dorosłej, króliczej diety.
Opmerkingen